Nejčastější dotazy z provozu školní družiny – 8 – revize RVP aneb informatika ve školní družině?Sdílet na sociálních sítích

Chci se zeptat na tipy ohledně ICT ve družině. Nějaké dobré aplikace, weby, nejlépe pro prvňáčky. Jak například jste zahrnuli toto téma do svého RP?

Kateřina S.

Odpovídá: Filip Sedláček, DiS.
(vedoucí vychovatel, šéfredaktor portálu)

Revidovaný Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání (RVP ZV) školní družinu (jako obyčejně) opomíjí. To, nakolik budeme z revize čerpat a měnit formy a metody zájmové činnosti, obohacovat program a vybavení ve školní družině o interaktivní prvky a chytré technologie záleží tedy na těchto faktorech:

  • Rozhodnutí vedení školy
  • Návazná revize ŠVP ŠD
  • Materiální vybavení družiny
  • Rozhodnutí vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky
  • Naše vlastní chuť se ICT věnovat a učit se novým dovednostem

Na toto téma nám právě vychází seriál článků určený pro ty, kteří chtějí (nebo musí) činnost v družině o tyto prvky obohatit, zde tedy odpovídám relativně stručně a doporučuji sledovat úterní články z kategorie Metodika. První díl seriálu naleznete zde.

Roční plán a třídní kniha

Určitě je dobré ICT do ročního plánu zahrnout jako průřezové téma. Zpočátku zařazovat činnosti jednoduché, které účastníkům zájmového vzdělávání umožní se s používanými technologiemi seznámit, nezapomenout na velmi důležitá poučení – internet je prostředí nejen zábavné a naučné, ale i nebezpečné.

Samozřejmě nemá smysl psát do ročního plánu práci s technologiemi, které nemáme, nebo je nemáme přinejmenším přislíbené. Případná inspekce by neocenila roční plán plný práce s 3D tiskárnou, kterou škola nikdy nevlastnila.

Materiální vybavení:

Pro začátek je dobré mít k dispozici alespoň deset stejných tabletů s OS Android. V nejkrajnějším případě lze využít telefony dětí, to ale přináší mnohá úskalí.

Ideálně máme k dispozici alespoň k zapůjčení učebnu s interaktivní tabulí a počítačovou učebnu. Oboje jistě půjde domluvit s vedením školy za splnění místních podmínek.

Na trhu je mnoho interaktivních a programovatelných stavebnic a hraček, většinou kompatibilních se svou vlastní aplikací pro Android. Ideální je Lego, Mbot, mTiny, Andy, Bee-bot aj.

Perfektní je také 3D tiskárna. Pořizovací náklady nejsou nijak závratné (občas ji lze získat dokonce zdarma) a využitelnost je téměř neomezená. Práce s ní však již vyžaduje jisté technické znalosti či ochotu si je vybudovat.

Aplikace a weby:

Vhodné je začít s intenzivní prací s Googlem. Naučit se vyhledávat text, obrázky, pracovat s mapou, sdíleným diskem, překladačem. Pro prvňáky je velkým pomocníkem hlasové vyhledávání. Další populární destinací může být Wikipedia. TinkerCAD zabaví základy 3D modelování (třeba i v prostředí podobném Minecraftu), máte-li 3D tiskárnu, můžete si výsledek své práce následně vytisknout.

Z aplikací se vyplatí stáhnout QR čtečku, kterou využijete pro interaktivní hry, Simple Scanner, který umožní skenovat do tabletu texty a obrázky v barvě, odstínech šedi i černobílé. Dále vzdělávací aplikace jako je Zábavná Matematika, Duolingo, Kurz angličtiny – 5000 frází, Vzdělávací hry pro děti, Readmio, Animal Sounds, vyzkoušet můžete i některé aplikace pro virtuální a rozšířenou realitu aj.

Máte také dotaz?
Napište na redakce@nasedruzina.cz


Reklama