Odpovídá: Filip Sedláček, DiS.
(vedoucí vychovatel, šéfredaktor portálu)
V první řadě je třeba jasně říct, že to, co popisujete není školní klub. Mnoho základních škol si zařídilo povolení k provozu školního klubu a poté nevědělo, co si s ním počít, proto vznikli takoví „kočkopsi“, jakého popisujete u vás.
Co je školní klub?
Školní klub je volnočasové zařízení, které slouží přednostně žákům druhého stupně základní školy a nižších ročníků šesti- a osmiletých gymnázií. Navštěvovat jej mohou i žáci stupně prvního, pokud pro ně není volné místo ve školní družině.
Hlavním posláním školního klubu je poskytovat pravidelnou a příležitostnou výchovnou, vzdělávací, zájmovou a tematickou rekreační a spontánní činnost svým účastníkům. V praxi zajišťuje zejména bezpečné prostředí pro starší děti, které čekají na kroužky či nechtějí být doma samy. Je významnou prevencí sociálně-patologických jevů.
Jaká jsou pravidla ve školním klubu?
Školní klub má vlastní ŠVP i vnitřní řád, na družině by měl být zcela nezávislý. V žádném případě nejde o další oddělení školní družiny. Vychovatel školního klubu není podřízen vedoucímu vychovateli školní družiny.
Pravidla provozu klubu jsou obvykle volnější, než ta ve družině už jen z toho prostého důvodu, že účastníci jsou výrazně starší a samostatnější. Docházka je běžně dobrovolná, není výjimkou, že účastníci přicházejí a odcházejí, jak uznají za vhodné.
Vychovatel klubu nabízí činnost odpovídající věku a zájmům účastníků.
Střet klubu s družinou
V ideálním případě se účastníci klubu s účastníky školní družiny vůbec nesetkají. Školní klub má mít vlastní prostory a být od družiny zcela oddělen. Pokud však sdílí klub s družinou např. společné prostory, je třeba všechny účastníky obou školských zařízení opakovaně a důkladně poučit o bezpečnosti při vzájemném styku.