Odpovídá: Filip Sedláček, DiS.
(vedoucí vychovatel, šéfredaktor portálu)
Dle nařízení vlády č. 125/2022 Sb., které mění nařízení vlády č. 75/2005 Sb. o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů je pozice vedoucí vychovatel/ka zřizována pouze u školních družin, které mají více, než tři oddělení. Po splnění této podmínky stejně jako doposud platí, že to, zda bude tato pozice ve škole zřízena či nikoliv je rozhodnutí zcela v kompetenci ředitele/ky školy.
Náplň práce vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky
Rozhodne-li ředitel o zřízení pozice vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky, pracovní náplň tohoto zaměstnance je stanovena v příloze pracovní smlouvy, obvykle nazývané Náplň práce. Tu určuje ředitel/ka školy v souladu se zákonem a s přihlédnutím k vlastnímu uvážení a ke kvalifikaci zvoleného zaměstnance. Školu od školy se tedy povinnosti vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky značně liší.
Obecně platí, že povinností vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky je zejména organizace provozu školní družiny, zajištění aktuálnosti a správnosti dokumentace, jednání s rodiči a vedením školy. V mnoha školách dále vedoucí vychovatel/ka může také kontrolovat práci ostatních vychovatelů/vychovatelek, spolupodílet se na stanovování výše odměn, být aktivním členem rady ředitele/ředitelky školy, komunikovat jménem školy s úřady – vyplňování výkazů apod., tvořit a revidovat ŠVP ŠD a VŘ ŠD (ty však vždy následně schvaluje ředitel/ka) aj.
Rozsah povinností vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky by se měl pochopitelně promítnout v zařazení do platové třídy dle odst. 2.1.3 Metodického výkladu k odměňování pedagogických pracovníků.
Školní družiny bez vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelky
Pokud školní družina vedoucího vychovatele/vedoucí vychovatelku nemá, nebo tvorba a revize povinné školní dokumentace není v jeho/její pracovní náplni, tato povinnost spadá vždy na pověřeného zástupce ředitele/ředitelky školy. V takovém případě mohou k ŠVP ŠD i VŘ ŠD vychovatelé a vychovatelky školní družiny podávat návrhy a připomínky, ke kterým kvalitní vedoucí pracovník přihlíží.
Řadový zaměstnanec školy, ani zaměstnanec jež nemá v pracovní náplni tvorbu povinné školní dokumentace nikdy nemůže být autorem Vnitřního řádu školní družiny ani Školního vzdělávacího programu školní družiny. Metodický výklad k odměňování pedagogických pracovníků dále stanoví, že „Metodická a specializovaná poradenská činnost poskytovaná vychovatelům, tvorba výchovných
a vzdělávacích dokumentů, evaluačních nástrojů a preventivních programů“ je pracovní náplní zaměstnanců zařazených do 11. či vyšší platové třídy.