Světový den velrybSdílet na sociálních sítích

Čtvrtý týden v únoru můžete s dětmi oslavit Světový den velryb. Den velryb vznikl na Havaji, protože právě sem na přelomu zimy a jara připlouvá od Aljašky jeden druh velryb a to keporkaci. Samice keporkaků zde, v teplých havajských vodách, přivádí na svět svá mláďata.
Světový den velryb se slaví vždy třetí únorovou sobotu, letos tedy 18. února. O víkendu se s dětmi v družině nejspíš nepotkáte, ale proč svátek neoslavit následující týden?
Ve světě se den věnovaný velrybám slaví přednáškami, promítáním a dalšími vzdělávacími aktivitami, které lidi seznamují se životem těchto obrů. Ti se tak dozvědí, čím jsou tito mořští obři, kteří mohou měřit i 30 m výjimeční, co je ohrožuje a proč je potřeba chránit nejen je samotné, ale také prostředí, ve kterém žijí.
Ve družině si s dětmi můžete o velrybách také popovídat a potom si rovnou nějaké velryby vyrobit.

Pomůcky:

  • tvrdé barevné výkresové papíry
  • měkké barevné papíry
  • nůžky
  • lepidlo
  • tužka
  • černý fix

Postup:

Tvrdý výkresový papír přeložte na poloviny. Cca 2 cm od přehybu načrtněte velrybu, popř. ji obkreslete z předem připravené šablony). Velrybu vystřihněte, ale spodní část u přehybu zanechte. Vystřiženou velrybu rozložte a ohněte tak, aby ve spodní části vznikla plocha na postavení velryby.

Velrybě dolepte a dokreslete oči a velkou tlamu plnou kostic. Mezi horní části nalepte kousek přeloženého a na drobné proužky nastřihaného papíru (vodotrysku) a slepte je.

Z delší strany bílého a modrého papíru A4 nastřihejte proužky různých šířek cca 1-2 cm. Proužky na několika místech přilepte na modrý výkresový papír A4 tak, aby tvořily vlny.

Nechte velryby vplout do vašeho moře A MÁTE HOTOVO.

Hana Krhovská
www.takjderok.cz


Reklama