Vytvořit si krásný barevný deštník a naučit se při tom skládat harmoniku s říkankou je zábava. A ptáte se proč zrovna deštníček? Deštník je velice důležitá věc v podzimních měsících a proto si je můžete vyrobit ve vaší družině také podle našeho návodu.
Deštník, ten má život těžký,
zkuste hádat, proč asi?
Neví, co je to být hezky,
zná jen špatné počasí.Deštník totiž neprožije
ani jeden slunný den,
až teprv když venku lije
dostane se chudák ven.
Motivace:
- povídání o počasí a dešti
- naučení básničky o deštníčku
- diskuze o podzimu
- rozhovory o tom co lidé používali dříve, když deštník neměli
Cíle:
- rozvoj tvořivosti a fantazie
- rozvoj a užívání všech smyslů
- osvojení praktických dovedností
- zdravotní osvěta – ochrana zdraví
Výstupy:
- naučení krátké básničky
- procvičování jemné motoriky (skládání harmoniky)
- ovládání koordinace ruky a oka
Pomůcky:
- čtvrtky A4
- pastelky
- barevné papíry A5
- sešívačka
- lepidlo/tavná pistole
Postup:
Jako první krok si děti vezmou barevný papír a složí harmoniku. Poté vychovatelka na jedné straně sešije tak, aby vznikl tvar deštníčku. Dále na čtvrtku děti namalují malé listy (buď podle šablon, nebo dle fantazie).
Dejte pozor na to, aby listy nemalovaly tam, kde bude přilepený deštník! Když mají všechny děti namalováno, pustíme se do přilepování vrchní části deštníku (harmoniky) na papír s listy. Harmoniku na vrchní části roztáhneme, aby nám vznikl trojúhelník, lepíme sešitou části dolů. Lze použít tavnou pistoli, ale tyčinkovým lepidlem nebo Herkulesem to drží také. Jako poslední krok domalujeme nožičku – rukojeť od deštníku.
Reflexe:
Při skládání harmoniky jsme se učili básničku o deštníku a diskutovali jsme, jak jsou deštník či pláštěnka důležité při dešti, abychom nebyli nemocní. Děti to zvládly na jedničku, ale teď už vím, že bych s dětmi nejdříve natrénovala skládání harmoniky a připravila šablony ve tvaru listů, aby každé dítě mělo k dispozici aspoň jednu.